Szczotkowanie psiej sierści to czynność, którą należy przeprowadzać systematycznie. Od tego zależy zdrowie i dobry wygląd psa. Wykonując ją prawidłowo, zapewniamy swojemu pupilowi dobre samopoczucie.
Na sucho czy na mokro, jak prawidłowo rozczesywać sierść
Właścicieli psów krótkowłosych nie dotyczą problemy związane z czesaniem psa na mokro. Inaczej przedstawia się sytuacja posiadaczy czworonogów, o długim lub półdługim włosie W tym przypadku należy przestrzegać kilku zalecanych przez specjalistów reguł. Jedna z nich głosi, że nie wolno rozczesywać mokrego (np. bezpośrednio po kąpieli) futra. Zmoczona, przylegająca do szczotki lub grzebienia sierść narażona jest na uszkodzenia i wyrywanie. Pies czesany na mokro odczuwa ból podobny do naszego, gdy próbujemy rozczesać splątane pasma. W konsekwencji może zniechęcić się do zabiegów pielęgnacyjnych i próbować ucieczki.
Sfilcowane i skołtunione futro nie powinno być rozczesywane na sucho, ponieważ można je uszkodzić. Przed przystąpieniem do szczotkowania, sierść należy lekko zwilżyć specjalnym preparatem zmiękczającym włos. Ma to szczególne znaczenie przy rozplątywaniu strąków, które potworzyły się tuż przy skórze. Rozmiękczony odżywką włos jest elastyczny i śliski a co za tym idzie, łatwiej jest go rozplątać.
Szczotkowanie sierści – zasady
W zależności od rodzaju i struktury futra dobieramy odpowiednią szczotkę. Do szczotkowania polecane są szczotki z włosia lub druciane. Plastikowe, elektryzują włos i utrudniają szczotkowanie. Przy wyborze akcesoriów do pielęgnacji kierujemy się rodzajem futra i wielkością psa. Zbyt duża szczotka może utrudniać rozczesywanie mniejszych powierzchni, z kolei mała szczotka nie zbyt dobrze sprawdzi się u dużego psa.
Przed przystąpieniem do wyczesywania należy spryskać włos lub szczotkę, jeżeli pies się boi, odżywką w aerozolu. Preparat zapewni lepszy poślizg szczotce, zapobiegnie elektryzowaniu się włosa i ułatwi rozczesywanie kołtunów.
Pielęgnacja szczeniaka
Czesanie psa warto rozpocząć już od 3 miesiąca życia. Przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych szczeniak nie będzie sprawiał problemu w dorosłym życiu. Szczotkowanie można przeprowadzać w trakcie zabawy, powoli oswajając szczenię ze szczotką lub po intensywnym spacerze. Wybiegany i zmęczony piesek nie będzie protestował, jeżeli zabieg będzie dla niego przyjemny. Delikatny dotyk szczotki, głaskanie w trakcie i psi smakołyk przekonają malucha do czynności pielęgnacyjnych.
Okrywa włosowa u psa ulega stałemu procesowi odnawiania. Zwierzęta żyjące na wolności ocierają się o drzewa i krzewy i w ten sposób pozbywają się martwego, wypadającego włosa. Pies żyjący w domu potrzebuje w tej kwestii naszej pomocy. Czesząc regularnie jego sierść, dbamy o zdrowie i dobry wygląd podopiecznego.