Kleszcze od wielu lat są prawdziwą zmorą dla nie tylko dla właścicieli czworonogów. Z roku na rok jednak coraz więcej mówi się o tych pajęczakach i ich wpływie na zdrowie, zarówno zwierząt, jak i ludzi. Kiedy kleszcze bywają aktywne i stanowią największe zagrożenie?
Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?
Wiele osób kojarzy sezon na kleszcze z wysokimi temperaturami. Choć faktem jest, że pajęczaki te nie przepadają za mrozami, w rzeczywistości najbardziej lubią umiarkowane temperatury. Z tego powodu szczyt ich żerowania nie wypada w lecie, jak sądzą niektórzy, a głównie wiosną oraz jesienią, gdy temperatury utrzymują się w granicach kilkunastu stopni.
Jednak upraszając temat aktywności kleszczy do ram czasowych można się niemiło zaskoczyć. To, że szczyt żerowania przypada w miesiącach wiosennych i jesiennych nie oznacza, że nie natkniemy się na te pajęczaki w okresie, gdy temperatura jest wyższa lub niższa. Zdecydowanie zamiast kalendarzem, lepiej sugerować się tym, co wskazuje termometr
Czy kleszcze są aktywne zimą?
Kolejnym mitem na temat kleszczy jest to, że nie są one aktywne zimą. Nieprawidłowość tego stwierdzenia widać szczególnie dobrze w ostatnich kilku latach, gdy zimy były bardzo łagodne. Rosnący problem globalnego ocieplenia oraz drastycznie malejąca ilość mroźnych dni w roku sprawiają, że kleszcze są aktywne przez cały rok, także zimą. Oznacza to, że nawet w styczniu czy lutym możemy wrócić ze spaceru z niemiłym pasażerem na gapę.
Eksperci wykazali, że samice kleszcza pospolitego ruszają na żer już wówczas, gdy termometry pokazują temperaturę w okolicach 4,5 stopnia Celsjusza. Wówczas zaczyna wspinać się na okoliczną roślinność w poszukiwaniu żywiciela. Używa do tego tzw. organu Hallera, którym wyczuwa zmiany ciepłoty, wilgotności, zapachu oraz stężeniu dwutlenku węgla.
Oczywiście, aktywność kleszczy w okresie, gdy temperatura wynosi 5-7 stopni jest niższa, niż wówczas, gdy termometry wskazują na okolice 16 stopni Celsjusza. Wciąż jednak nie oznacza to całkowitego braku zagrożenia.
Kiedy zabezpieczyć psa przeciw kleszczom?
Paradoksalnie to właśnie okres późnej jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny jest najbardziej niebezpieczny dla zwierząt domowych. Wszystko dlatego, że opiekunowie nie zdają sobie sprawy z konieczności zabezpieczenia swoich pupili przeciw kleszczom przez cały rok, nie tylko w okresie ich największej aktywności, a tracąc czujność narażają swoje psy na choroby odkleszczowe.
Chcąc odpowiednio chronić swojego czworonoga przed tymi groźnymi pajęczakami należy więc zadbać o profilaktykę przeciwkleszczową przez cały rok – od stycznia do grudnia.