Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Jednak nie każdy wie jakie zwierzę wybrać. Najczęściej wybierane są psy bądź koty, lecz nie jest to dobry wybór dla każdego. Powinniśmy dobrać zwierzaka do naszego stylu życia. Mowa tutaj zarówno o możliwościach finansowych, a także o tym ile czasu możemy poświęcić na opiekę nad zwierzęciem.
Kot i pies
Psy i koty są najczęściej wybierane jako zwierzątko domowe. Dzieje się tak, gdyż zwierzęta te stosunkowo łatwo się oswajają, a także lubią kontakt z człowiekiem. Zarówno pies, jak i kot wymagają poświęcenia im sporej ilość czasu. Jednak nieco bardziej wymagający jest pies, którego musimy wyprowadzać na 3-4 spacery dziennie. Decydując się na adopcję bądź kupno psa będziemy musieli poświęcić sporo czasu na jego wychowanie. Zwłaszcza szczeniaki wymagają od nas sporo uwagi. Zaniedbania szkolenia może skutkować problemami w przyszłości. Pamiętajmy także, żeby od pierwszych dni przyzwyczajać psa do samotności, dzięki czemu lepiej zniesie nasze wyjścia do pracy. Kot znacznie lepiej znosi samotność, dlatego też częściej gości w domach osób pracujących. Zarówno koty, jak i psy możemy adoptować bądź kupić. Adopcja zwierzaka jest darmowa. Kupno rasowego psa czy kota to koszt nawet kilku tysięcy złotych.
Gryzonie i króliki
Gryzonie i króliki są dobrym wyborem dla osób mieszkających w małych mieszkaniach. Pies czy kot potrzebuje sporo miejsca do życia. Gryzonie i króliki potrzebują jedynie klatki dostosowanej do gatunku zwierzaka jakiego chcemy mieć. Oczywiście klatka dla gryzonia musi być odpowiednio duża, żeby zwierzak mógł się w niej poruszać. W końcu to właśnie w klatce nasz pupil spędzi najwięcej czasu. Oczywiście nie możemy zapominać o codziennym wypuszczaniu gryzonia z klatki. Taki wybieg powinien trwać godzinę bądź dwie. Gryzonie i króliki to zwierzęta stadne. Dlatego też warto posiadać przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Samotny zwierzak może częściej chorować, a także będzie krócej żył. Wyjątkiem są chomiki, które należy trzymać osobno. Utrzymanie gryzonia nie jest kosztowne. Miesięcznie nie wydamy więcej niż 100 złotych w przypadku dwóch zwierząt. Utrzymanie chomika czy myszek to koszt około 30-50 złotych. Na wysokość miesięcznych wydatków wpływa wiele czynników takich jak np. rodzaj podawanego pokarmu czy podłoża stosowanego w klatce. Najczęściej wybierane są świnki morskie, króliki, chomiki, myszy i szczury. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się także szynszyle i koszatniczki.
Jeż pigmejski
Jeż pigmejski to dość nietypowe zwierzątko domowe. Swoją popularność zawdzięcza mediom społecznościowym. Zwierzę to nie wymaga dużo opieki. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie terrarium i pożywienie. Jeż jest jednak dużo droższy niż gryzonie czy króliki. Dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na jego kupno. Terrarystyka prężnie rozwija się w naszym kraju. Łatwość w dostępie do zwierząt i wiedzy sprawia, że coraz częściej decydujemy się na posiadanie egzotycznego zwierzaka. Żółwie, węże, gekony czy jaszczurki to tylko niektóre z dostępnych zwierząt. Dużym plusem hodowli egzotycznych zwierząt jest możliwość obserwowania ich w ładnie urządzonym terrarium, które może stać się ozdobą każdego wnętrza. Koszt założenia terrarium, a także zakup zwierząt jest całkiem spory i może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak późniejsze utrzymanie zwierząt nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zwierzęta terrariowe nie wymagają także poświęcania dużej ilości czasu. Wystarczy regularne karmienie. Zmianę podłoża wykonuje się stosunkowo rzadko.
Rybki
Rybki akwariowe mogą również stać się ozdobą każdego wnętrza. Koszt założenia akwarium zaczyna się od około 200-400 złotych. Za tą cenę kupimy akwarium o pojemności około do 60 litrów wraz z wyposażeniem. Będziemy musieli doliczyć koszt rybek. Tutaj w zależności od gatunku jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Oczywiście mowa o rybkach słodkowodnych. Akwarium morskie jest znacznie droższe w założeniu, a także utrzymaniu. W tym wypadku raczej nie opłaca się zakładania zbiorników małych. Najlepiej zacząć od akwarium o pojemności 200-300 litrów. Zarówno akcesoria do akwarium morskiego, jak i rybki są znacznie droższe. Należy wziąć po uwagę wielkość naszego mieszkania i wystrój wnętrza tak, by wszystko ze sobą współgrało i zarówno rybki jak i domownicy czuli się komfortowo. A porady dotyczące aranżacji wnętrz znajdziesz na stronie www.homely.pl