Samo powitanie jest ceremonią lub rytuałem, który wykonują wszystkie psy, ponieważ jest to silnie zakorzenione w genetyce ich gatunku. Powitanie przez psa jest okazywane lub wykonywane, kiedy pies spotyka innego członka swojej grupy (przy przebudzeniu, przy ponownym spotkaniu), ale jest ono również wykonywane w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, nawet jeśli nie należą oni do jego grupy społecznej. Wykonują ją również szczenięta z dorosłymi, a nawet szczenięta między sobą. Z tego powodu, aby lepiej je zrozumieć, należy wyodrębnić główne rodzaje psich powitań:
Powitanie między znanymi sobie psami o pewnym stopniu więzi uczuciowej.
Powitanie dwóch psów, które nie są jeszcze ze sobą związane.
Powitanie od psa dla ludzi, choć to zachowanie psa można również zaliczyć do dwóch poprzednich punktów.
W jaki sposób psy witają się ze sobą?
Powitanie między znajomymi psami odbywa się w momencie ich spotkania i obejmuje cały ceremoniał gestów i pozycji ciała. Zwierzęta są zrelaksowane i ufne, dotykają się nawzajem, obwąchują, a czasem przyjmują figlarne pozy z przednią częścią ciała opartą o ziemię i uniesioną tylną częścią ciała.
Powitanie między dwoma nieznajomymi psami jest nieco chłodniejsze i bardziej zdystansowane. W gestach i postawie ciała nie widać już takiego rozluźnienia jak w poprzednim przypadku, ponieważ każde zwierzę czeka na reakcję drugiego psa, aby kontynuować rytuał przyjaznego powitania lub nie. Jeśli jeden z psów nie został odpowiednio zsocjalizowany, takie powitanie może nie dojść do skutku, ponieważ niezsocjalizowany pies będzie najprawdopodobniej szczekał i okazywał wrogie nastawienie. Dlatego tak ważna jest właściwa socjalizacja szczeniaka lub nowo adoptowanego dorosłego psa.
Funkcje powitania psa z psem
Psie powitanie, oprócz wszystkich powyższych, pełni bardzo ważną funkcję społeczną, gdy jest wykonywane między członkami tej samej grupy. Ta funkcja społeczna polega na wzmacnianiu hierarchicznej pozycji w grupie. Obserwując poranne powitanie psa, można zinterpretować pozycję społeczną tego zwierzęcia w grupie. Pies witający się z bardziej dominującym członkiem grupy przyjmuje postawę mniej zrelaksowaną, wciąga powietrze i stara się sprawiać wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości, podczas gdy osobnik dominujący przyjmuje zupełnie inną postawę: wyprostowaną, spokojną i zrelaksowaną. Pierwsze z omawianych zachowań jest podobne do tego, które można zaobserwować, gdy szczenięta witają się z dorosłym psem.
Po przeczytaniu artykułu zapraszamy Cię także na portal https://bytominfo.pl, gdzie możesz dowiedzieć się o świetnych miejscach na spacery, na które możesz wybrać się ze swoim merdającym pupilem.
Należy jednak pamiętać, że zawsze mówimy o powitaniu między psami, ponieważ hierarchia dotyczy zwierząt tego samego gatunku, a nie psa i człowieka. Powitanie między psem a człowiekiem może pokazać rodzaj relacji i więzi, jaka między nimi istnieje, nie mając nic wspólnego z pojęciem przywództwa, które – powtarzamy – występuje między psami należącymi do tej samej grupy społecznej. Prawdą jest jednak, że znajomość różnych rodzajów powitań między psami może pomóc osobom, które mieszkają z więcej niż jednym psem, lepiej zrozumieć ich zachowanie.