Pieczarki to grzyby jadalne, które są dostępne na rynku przez cały rok. Są one dobrym źródłem błonnika, niezbędnych aminokwasów i witamin z grupy B. Nie zawierają one żadnych składników toksycznych dla psów, dlatego możemy je podawać naszym pupilom pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę kilka czynników.
Czy psy mogą jeść grzyby?
Grzyby nie należą do królestwa zwierząt ani warzyw, lecz stanowią odrębne królestwo – królestwo grzybów. W królestwie grzybów występują grzyby jadalne, z których niektóre są bardzo cenione w naszej gastronomii. Istnieją jednak także gatunki grzybów, które są trujące.
Oczywiście nigdy nie należy podawać psu nieznanych lub toksycznych grzybów. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zbieranie grzybów, musisz posiadać wystarczającą wiedzę, aby odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych. Zbieraj tylko te grzyby jadalne, o których wiadomo, że są bezpieczne; grzyby niejadalne lub nieznane należy wyrzucić. Podobnie, grzyby znalezione w pobliżu dróg lub autostrad (nawet jeśli są jadalne) powinny być wyrzucane, ponieważ będą zawierały dużą ilość zanieczyszczeń. Z drugiej strony, nawet jeśli nie będziesz zbierać grzybów, ważne jest, abyś zachował szczególną ostrożność podczas chodzenia z psem po górach, ponieważ te trujące grzyby mogą przyciągnąć jego uwagę i spowodować zatrucie grzybami. Aby tego uniknąć, należy zawsze zachować czujność i nie dopuszczać do spożycia przez psa nieznanych mu grzybów.
Jakie grzyby mogą jeść psy?
Do grzybów jadalnych zalicza się grzyby dziko rosnące i grzyby uprawne. Grzyby dziko rosnące (kurki, borowiki lub mleczaje) można znaleźć tylko wiosną i jesienią, natomiast grzyby uprawne (pieczarka, boczniak ostrygowaty, podgrzybek niebieski lub shiitake) są dostępne na rynku przez cały rok. Grzyby, które są jadalne dla ludzi, są również jadalne dla psów. Dlatego można je włączyć do diety psa, pod warunkiem, że robi się to we właściwy sposób. Należy jednak uważać podczas spacerów z psem, żeby nie zjadł on przypadkowo napotkanych trujących grzybów, takie doniesienia podaje portal https://elegionowo.pl/, który informował o zatruciu jednego z psów trującymi grzybami.
Co się stanie, jeśli mój pies zje grzyby?
Psy, w przeciwieństwie do kotów, są wszystkożercami, tzn. są mięsożerne, ale nie są bezwzględnymi mięsożercami. Oznacza to, że mają układ pokarmowy zdolny do trawienia pokarmów pochodzenia niezwierzęcego, w tym grzybów. Nie ma więc nic złego w jedzeniu grzybów przez psa. Należy jednak podkreślić, że największy procent pożywienia powinien pochodzić z mięsa pochodzenia zwierzęcego.
Chociaż karmy komercyjne zazwyczaj nie zawierają grzybów na liście składników, to wyjątkowo można znaleźć karmy, które zawierają grzyby jako surowiec, co potwierdza, że jest to pokarm, który może być częścią diety psów. Jeśli zamiast karmić psa karmą komercyjną, zwykle podajesz mu domowe racje żywnościowe, możesz włączyć do jego diety grzyby.
U psów ważne jest zbilansowanie spożycia białka zwierzęcego i roślinnego, dlatego w dietach domowych składniki białkowe pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić co najmniej 60-80% dziennej dawki pokarmowej. Pozostały odsetek powinien składać się z pokarmów pochodzenia niezwierzęcego, takich jak zboża, warzywa i owoce. Można również włączyć do diety inne pokarmy pochodzenia niezwierzęcego, takie jak grzyby, pod warunkiem zachowania odpowiednich proporcji.