Psy to bez wątpienia jedne z popularniejszych zwierząt domowych na świecie. Posiadanie pieska to marzenie wielu z nas. Jednak zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zwierzę, musimy zastanowić się czy na pewno możemy zapewnić godne warunki życia naszemu pupilowi. Psy możemy kupić w hodowli, co jest dobrym wyjściem jeśli marzymy o konkretnej rasie. Drugą opcją jest adopcja psa ze schroniska lub z fundacji. Jednak musimy pamiętać, że są to pieski po przejściach i ich socjalizacja może potrwać. Przed adopcją lub kupnem psa powinniśmy przygotować wyprawkę. W przypadku kupna rasowego psa, hodowca z reguły zapewnia wyprawkę, w której skład wchodzi karma na kilka lub kilkanaście dni, jakaś zabawka, podkłady higieniczne do nauki czystości, i kocyk, który ułatwi zaaklimatyzowanie się w nowym domu.
Co powinna zawierać wyprawka dla psa?
W przypadku kiedy adoptujemy psa całą wyprawkę musimy skompletować samodzielnie. Kiedy kupimy szczeniaka w hodowli dostaniemy część rzeczy, jednak wciąż pozostaje sporo do kupienia. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest karma. Powinna być ona wysokiej jakości, dostosowana do wieku i stanu zdrowia psa. W sklepach dostaniemy karmy suche i mokre. Warto sprawdzić uzębienie psa, co pomoże nam wybrać formę pokarmu. Wybierając karmę zwróćmy uwagę na jej skład. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znaleźć się mięso. Powinniśmy unikać podawania popularnych karm z marketów, gdyż zawierają one znikome ilości mięsa i dużą ilość szkodliwych zbóż. W przypadku szczeniaka z hodowli powinniśmy zakupić karmę, którą był karmiony przez hodowcę. Również w schronisku możemy zapytać o sposób karmienia. Dopiero po około tygodniu możemy zacząć zmieniać karmę na inną. Oprócz karmy musimy także zakupić przysmaki, które wykorzystamy do szkolenia. Dodatkowo musimy kupić ciasteczka dentystyczne w trosce o zdrowe zęby psa.
Pies czy kot?
Oprócz karmy musimy kupić akcesoria. Niezbędne dla psa są miski, których powinniśmy mieć dwie. Jedna na wodę i druga na jedzenie. Lepiej wybrać miski metalowe lub ceramiczne, ponieważ plastikowe z czasem mogą się przecierać, co spowoduje podrażnienie pyszczka psa. Do nauki czystości powinniśmy kupić podkłady higieniczne. Musimy także wcześniej przygotować miejsca dla naszego pupila. Raczej powinno to być spokojne miejsce, w którym pies będzie się czuł bezpiecznie. Jest to ważne szczególnie w przypadku adoptowanych psów. Posłanie dla psa możemy kupić lub wykorzystać rzeczy, które mamy w domu. Duża poduszka lub miły w dotyku koc idealnie się do tego nadają. W sklepach zoologicznych dostaniemy legowiska w różnych kształtach i rozmiarach, więc bez problemu dopasujemy je do wielkości naszego pupila. Szczeniaczki załatwiają się z reguły po zabawie i po spaniu, dlatego obok legowiska powinniśmy położyć podkłady higieniczne. Zabawki również powinny się znaleźć w kąciku naszego pupila.
Kolejne rzeczy, które musimy kupić to akcesoria spacerowe. Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jest wybór między obrożą a szelkami. Obroża jest polecana szczególnie dla szczeniaków, gdyż łatwiej jest nauczyć psa ładnego chodzenia na smyczy. Jednak z drugiej strony niektóre szczeniaki mają tyle energii, że w obroży mogą sobie zrobić krzywdę, dlatego w tym przypadku lepszym wyborem będą szelki. Możemy kupić takie regulowane, które będziemy mogli powiększać wraz ze wzrostem szczeniaka. Następnie musimy wybrać smycz. Mamy do wyboru klasyczne lub automatyczne. Te pierwsze są polecane szczególnie na początku, żeby mieć lepszą kontrolę nad zwierzakiem. Jednak pamiętajmy, że smycz ta nie może być za krótka. Mimo, że często spotykamy wśród właścicieli psów smycze o długości 1-1,5 metra, nie jest to dobrym wyborem. Oczywiście w przypadku dużych psów taka smycz da nam lepszą kontrolę nad psem, jednak 1,5 metra dla małego pieska, sprawia, że ten cały spacer będzie chodził koło nogi bez możliwości zwiedzania. Optymalna długość smyczy to 3 metry. Jest to wystarczające, żeby pies mógł sobie powęszyć. Plusem automatycznych smyczy jest to, że są dłuższe. W sklepach znajdziemy te o długości 3, 5 i 8 metrów. Daje to psu większą swobodę podczas spacerów, a jednocześnie możemy zadbać o jego bezpieczeństwo. Pamiętajmy, żeby nie łączyć smyczy automatycznej z obrożą. Taka smycz generuje napięcie, które jest potrzebne do rozwijania się linki, co z pewnością jest niekomfortowe dla psa z obrożą,
Oprócz akcesoriów spacerowych musimy także zadbać o pielęgnację psa. Codzienne szczotkowanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który jest szczególnie ważny w przypadku psów z długą sierścią. Dlatego właśnie musimy kupić szczotkę. Dodatkowo możemy się zaopatrzyć w grzebień, którym z łatwością rozczeszemy kołtuny, jeśli się pojawią. Warto mieć także w pogotowiu bandaż, środek odkażający, oraz krople do oczu i uszu. Dzięki temu będziemy przygotowani na ewentualne wypadki. Pazury możemy obcinać sami lub chodzić do weterynarza. Do samodzielnego obcinania pazurów musimy zakupić specjalne cążki. Do pielęgnacji możemy zaliczyć także ochronę przed kleszczami. W tym celu musimy zakupić specjalny preparat, który zabezpieczy naszego pupila przed tymi groźnymi pasożytami. Możemy kupić obrożę lub kropelki przeciwkleszczowe. W sklepach znajdziemy także preparaty w formie tabletek.